Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır, Un kurabiyesi, herkesin ve çocuklarında severek yiyebileceği bir kurabiyedir. Şeker yerine pudra şekeri konularak kendine has bir lezzet oluşturur. Hemde kıyır kıyır ve ağızda dağılan damağa bir daha yeme isteği veren bir kurabiyedir. Ben yapıyorum hatta komşulardan arkadaşlardan denk gelenler mutlaka tarifini soruyor ya da çok güzel olmuş diyorlar. Ben un kurabiyesi yaparken kendi yöntemlerimi de kullanıyorum. Mesela un kurabiyesi veya başka bir kurabiyelerin şeklini kendim yapıyorum. Bunun için çatal veya şekil veren desen kalıplarını kullanıyorum. Yapımı zevkli oluyor. Denemenizi tavsiye ederim. Mesela, un kurabiyesi yaparak çocuklarınızın da ilgisini çekebilirsiniz. Onlarda severek yapımında size eşlik edeceklerdir. Dört yaşını bitirmiş oğlum var. Ben un kurabiyesi yapmaya başladığımda ona hiç seslenmiyorum bile kendisi hemen geliyor, anne bende yapabilir miyim diyor. Ben de ellerini yıkamasını istiyorum. Ben kurabiyenin hamurunu düzleştiriyorum, oğluma da desen kalıplarını veriyorum oda kurabiyeye desen veriyor. Böylece anne oğul hem beraber vakit geçirmiş oluyoruz. Hemde ortaya güzel bir un kurabiyesi çıkarıyoruz. Şimdi size güzel bir un kurabiyesi nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum. Bu tarife sizde bayılacaksınız. Pastanelerde satılan kurabiyelerden daha lezzetli olduğunu göreceksiniz.

Un kurabiyesi için gereken malzemeler
  • 8 fincan un,
  • 2 fincan pudra şekeri,
  • 1 fincan sıvı yağ 1,5 fincanda olabilir.
  • 125 gram yani yarım paket margarin,
  • 1 tane kabartma tozu,
  • 1 tane vanilya,
  • İsteğe göre kakao.

Kurabiye malzemelerini tezgâha çıkarın. Margarin oda sıcaklığında yumuşamış olacak. Evde mikrodalga fırın varsa ondada margarin yumuşatılabilir. Sonra derin bir kap, hamur leğeni veya derin bir bor cam çıkarın. İçine unu, ardından pudra şekerini koyun. Yumuşamış margarin ve sıvı yağını da ekleyin. 1 tane kabartma tozu ve 1 tane vanilyayı da ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayın. Siz yoğururken hamurun diğer hamurlara göre daha farklı olduğunu göreceksiniz. Dağılan bir kurabiye olduğu için hamuru da dağılır gibi sanki bir araya gelmeye zorlanıyormuş şeklinde yoğrulur. Hamurdan avucunuzun içine alın ve biraz sıkın hamur sizin elinizdeyken bir araya gelecektir. Baktınız ki hafif kuru bir görüntüsü var ve toplanmakta zorlanıyorsa, bu da size un veya pudra şekerinin ayarının az kaçtığını ve sıvı yağa ihtiyacı olduğunu gösterir. Onun için sizde biraz daha sıvı yağ ekleyebilirsiniz ama çok hafiften ekleyin ve fazla kaçırmayın. Biraz daha yoğurun. İsterseniz hamurun yarısını bölüp kakao ekleyebilirsiniz. Hem kakaolu hem de sade bir un kurabiyesi yapmış olursunuz.

Kakaoyu da ekleyince onun da rahat yoğrulması ve kakaonun karışması için hafif yağ ekleyebilirsiniz. İki hamurda hazır olunca, önce hangisinden başlamak isterseniz o hamurdan elinize alın sıkın ve tezgâha ya da hamur tahtasına koyun. Hamurun yarılan kısımlarını elinizle bastırarak düzeltin. Çok incede açmayın. Uzunlamasına doğru dikdörtgen hale getirin. Sonra elinize bir tane yemek çatalı alın. Düzeltmiş olduğunuz hamurun en başından başlayarak çatalı ters değil de düz bir şekilde tutun ve zikzak yaparak hamura şekil verin. Daha sonra da bir bıçak alın ve küçük dilim şeklinde 3 parmak aralıklarla hamuru kesin ve yağlanmış ya da pişirme kâğıdı serilmiş fırın tepsisine dizin. İsterseniz hepsini bu şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz de desenli kalıplardan güzel şekiller çıkarıp öyle de yapabilirsiniz. Benim bu anlattığım çatal yöntemi kurabiyeyi yiyenlerin dikkatini çekiyor ve bu şekli nasıl verdin diye soruyorlar. Hamurun hepsi bitince üzerine herhangi bir şey sürülmeden, önceden 180 derecede ısıtılmış fırına tepsiyi verin. Yaklaşık 20 dakika civarı pişirin. Kurabiyeler pişerken fırının kapağını devamlı açmayın sadece koyduktan 10-15 dakika sonra bir kere çevirebilirsiniz. Kurabiyelerin üzeri çok kızarmayacak hafif pembe beyaz arası olacak. Pişen kurabiyeleri fırından çıkarın ve biraz dinlenmeye bırakın. Dinlenen un kurabiyesini servis tabağına çıkarabilirsiniz. İsterseniz üzerine pudra şekeri eleyerek tam un kurabiyesi gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. Un kurabiyesi sunulmaya hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Un Kurabiyesi Kaç Kalori?dir?

Un Kurabiyesi Kaç Kalori?dir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Buğday Nişastalı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Buğday Nişastalı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Un Kurabiyesi Nasıl Yapılır?

Cevizli Un Kurabiyesi

Cevizli Un Kurabiyesi

İki Renkli Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

İki Renkli Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Pastane İşi Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Pastane İşi Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Elmalı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Elmalı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İrmikli Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

İrmikli Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Susamlı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri

Susamlı Un Kurabiyesi Tarifi ve Malzemeleri